Izbori za Župno pastoralno vijeće

13. svibnja 2018.

Izbori za Župno pastoralno vijeće održat će se sljedeće nedjelje, 27. svibnja. Voditelji pojedinih župnih skupina su po službi članovi ŽPV-a, a druge treba izabrati.
Ovdje donosimo imena kandidata za članove Vijeća i popis s njihovim fotografijama (ako slučajno ne znate o kome se radi!).
Od predloženih 12 kandidata birat ćemo ih 4. Glasački listić možete popuniti prije ili poslije mise u školi.

1. Marica Benak (1938.), nastavnik njemačkog jezika, u mirovini
  2. dr. sc. Ivana Bosnić (1983.), dipl. ing. računarstva
  3. Matej Brečić (1993.), stručni spec. komunikologije i odnosa s javnošću
  4. Igor Cerruti (1979.), dipl. ing. strojarstva
  5. Lucija Čop (1991.), mag. ing. arhitekture i urbanizma
  6. Samir Glavaš (1965.), dipl. ing. šumarstva
  7. Lea Jakopović (1986.), studentica prava
  8. Mirko Karačić (1965.), dr. med., specijalist interne medicine
  9. mr. sc. Dean Kovač (1969.), dipl. ekonomist
  10. Davor Marković (1972.), dipl. kateheta
  11. Zvonimir Szörsén (1976.), dipl. ing. računarstva
  12. Tomislav Vraneša (1973.), ing. strojarstva

Župno pastoralno vijeće

Župno pastoralno vijeće (dalje: ŽPV) župnikovo je savjetodavno i djelatno tijelo koje proučava, planira, usklađuje, priprema i provjerava izvođenje pastoralnog rada u župi. ŽPV je potrebno da bi župna zajednica mogla vršiti svoje pastoralne zadatke. Ono predstavlja i izražava jedinstvo u različitosti karizmi, službi i staleža u župi. Potiče i omogućuje suodgovornost u sudjelovanju svih vjernika u pastoralnom radu u župi na području naviještanja, bogoslužja i dobrotvornosti, te time povezuje djelovanje svećenika i laika.

ŽPV je znak i sredstvo Crkve koja se poima kao zajednica vjernika. Ono je mjesto crkvene suodgovornosti, oblik vidljivosti i crkvenoga očitovanja. Crkveni život župe zahtijeva sudjelovanje svih vjernika u prosudbi onoga što Duh Sveti poručuje Crkvi. Župa treba biti mjesto traženja smisla i zajedništva za sve koji su njoj upućeni. Pastoralno vijeće je ujedinjavajuće tijelo i radi toga je mjesto izrade pastoralnih odluka za ostvarenje programa. Predstavlja se kao sredstvo za prikladno ostvarenje zajedničke odgovornosti krštenika u župnoj zajednici. Ono nije svrha samom sebi, kao što nije ni laičko tijelo, ni tijelo koje donosi odluke, niti je tijelo koje služi kao neki 'privjesak' župniku. To je crkveno tijelo sudjelovanja za poticanje župnoga pastoralnog rada. ŽPV ima dvostruko značenje: s jedne strane očituje crkveno zajedništvo svekolike župe čije dijelove i sastavnice predstavlja, a s druge strane postaje sredstvo zajedničkog odlučivanja u kojem posebna predsjednička služba župnika i odgovornost svih vjernika laika trebaju doći do zajedničke suglasnosti. Stoga je ŽPV stvarni subjekt zajedništva, iako je uvijek potrebno imati na pameti različite kanonske ovlasti župnika i ostalih vjernika.

Dobar rad ŽPV-a ne ovisi samo o propisima i drugim vanjskim pravilima. Ono u prvom redu od svih članova traži: veću crkvenu svijest, bratsku otvorenost i zajednički pastoralni interes. ŽPV od svih očekuje sposobnost za slušanje, za dijalog i strpljivu osjetljivost za razlikovanje duhova. Zajednička briga za dobro Crkve, otvorenost evanđeoskom duhu te puno prihvaćanje nauka i discipline Katoličke crkve ono je što treba resiti sve članove ŽPV-a. U tom smislu i članovi ŽPV-a kao i čitava župna zajednica trebaju nastojati neprestano rasti u crkvenom i misionarskom nastojanju.

Svaki član dužan je župniku pomagati u unapređivanju pastoralne djelatnosti i ima pravo predlagati pitanja, koja neka ŽPV razmatra na svojim sjednicama.

Željeli bismo da Župna pastoralna vijeća budu valjano sredstvo suradnje i sudjelovanja vjernika u našim župnim zajednicama i da tako i ona pridonose novoj evangelizaciji.

Prijestolje mudrosti, moli za nas!

Izbori za novo Župno pastoralno vijeće održat će se u nedjelju, 27. svibnja.
Voditelji pojedinih župnih skupina su po službi članovi ŽPV-a, a druge treba izabrati. Pravo izbora ima svaki župljanin koji je navršio 18 godina i primio sakramente inicijacije.
Kandidatura se podnosi putem obrasca ili popunjavanjem Izjave o prihvaćanju kandidature koju možete uzeti na stoliću za tisak, a predati u Župnom uredu.
Rok za prijavu je četvrtak, 17. svibnja.

Pravilnik Župnog pastoralnog vijeća može se preuzeti ovdje.

10:00 misa posvete ulja
bogoslužni prostor pored katedrale