Proslavljena 15. godišnjica Župe

5. listopada 2014.

Proslavljena 15. godišnjica Župe

Svečano misno slavlje prigodom 15. obljetnice Župe bl. Alojzija Stepinca na Trnjanskoj Savici predvodio je pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško, uz suslavlje dr. sc. Ante Crnčevića, dekana Maksimirsko–trnjanskog dekanata preč. Josipa Golubića, drugog upravitelja Župe na Savici vlč. Vjekoslava Jakopovića, vikara susjedne župe Krista Kralja vlč. mr. sc. Milana Dančua i našega sadašnjeg župnika mr. sc. vlč. Antuna Vukmanića.

Pozdravljajući nazočne i čestitajući im petnaestu obljetnicu Župe, koju je nakon šest godina ponovo pohodio još uvijek u privremenoj crkvi – u školi, biskup Ivan Šaško je istaknuo da nas Stepinac uči poniznosti, strpljivosti i hrabrosti. I kad nam se čini da nema napretka, ne smijemo previdjeti činjenicu da je život u Župi, koji je bio praćen Duhom Svetim, pun pouzdanja u kojemu se sretalo ljude s kojima se gradilo vjerničko zajedništvo.

Hod do crkve bio je praćen kušnjama jer Stepinčevo ime uvijek je bilo i bit će manje ili više snažno osporavano. Ima ljudi koji su odlučili sprečavati dobro. Za njih prije svega treba moliti. Blaženik nas uči da nije na nama određivati vremena i događaje, pa ni vrijeme gradnje, nego u radosnom pouzdanju vršiti volju Božju i graditi ono kraljevstvo kojemu je najčvršće izvorište u Bogu. Blaženi Alojzije nam učvršćuje jamstvo da gradeći to kraljevstvo, dižemo najtrajnije zidove Crkve koje nikakve nevolje ne mogu ni zabraniti ni srušiti.

Žalosno je da i danas postoje ljudi koji zatvaraju srce pred Bogom, koji se postavljaju protiv Boga, protiv vjernika, koji bi najradije da nema Boga, da nema Crkve, kojima smeta bilo kakav spomen bl. Alojzija. Mi se oslanjamo na Blaženikovu živu vjeru, na njoj smo mu zahvalni, nju trebamo jačati, njom biti vođeni, rekao je biskup Ivan Šaško. Nije riječ o zidovima koji nisu podignuti, nego o čežnji, osjećajima, nadi, ljubavi… bez kojih se ne može živjeti. Imamo li to, osobiti blagoslov neće izostati. Ako Gospodin s nama ne gradi, a gradnja je njegovo djelo, uzalud nam svaki trud, ali su isto tako uzaludna i sva protivljenja. A da Gospodin s nama gradi, vidi se po zajedništvu, poštivanju i nesebičnosti…

Na bl. Alojzija obrušile su se sve ideologije koje nisu podnosile Boga. Zlo u svojem konačnom hodu ima zemlju, materijalizam, ono što ne podnosi vječnost. Nasuprot tome, dobro omogućuje nazirati i vidjeti vječnost koja je vodila i bl. Alojzija. Zato ga zemaljsko nije moglo ograničiti.

Spominjući se života i djela bl. Alojzija, biskup Ivan Šaško je istaknuo i Stepinčevu hrabrost dizati glas dok su drugi šutjeli. I premda nije mogao spriječiti sve zlo, učinio je daleko više od onih koji su nam danas, žalosno je, stavljeni kao uzor u našoj domovini. U domovini u kojoj je slobodno biti vjernikom, ali na žalost još ponekad - kao i nekoć - snositi posljedice zbog javnog ispovijedanja svoje vjere. Bl. Alojzije vidio je Božji dar u svakom čovjeku za kojega se žrtvovao i kojega je štitio. Taj je dar bio razlogom njegove zauzetosti, povijesnoga pouzdanja, a u konačnici sjaja njegova mučeništava.

Biskup Ivan Šaško zaključio je svoju homiliju porukom da gradimo i dalje zajednicu svoje Župe ''čuvajući među sobom ljubav i čežnju za Bogom koja će, nadam se, uistinu uskoro povezati građevni materijal Župne crkve, da bi bila još snažniji oslonac i snažnije djelo Božjih darova. Taj materijal mora graditi Crkvu, on tu postoji i siguran sam da će niknuti.''

Župnoj proslavi prethodila je duhovna priprava koja je obuhvaćala mnoga zbivanja: hodočašće u Mariju Bistricu, na Trsat i u Ludbreg, pokorničko bogoslužje i sv. ispovijed, hodočašće u Stepinčevu katedralu – uz obilazak Muzeja bl. A. Stepinca i Riznice katedrale, molitvu na Stepinčevu grobu - izložbu o 15. godina Župe, Koncert duhovne glazbe našega Zbora mladih, klanjanje i slavljenje Presvetog, internetsku radionicu za one manje vične računalnim pretraživanjima, popularizaciju Blaženikovih misli, suvenire s njegovim geslom, skrb o zdravlju župljana, trodnevnicu uoči svetkovine.

Proslava Stepinčeva zaključena je u subotu, 4. listopada 2014., molitvom u parku na mjestu planirane gradnje naše crkve. Molitvom s upaljenim svijećama Župa je obnovila svoju posvetu Bezgrešnom Srcu Marijinu moleći njezin zagovor i zagovor našega Blaženika. Iza toga slijedila je misa zahvalnica s molitvom za proglašenje bl. Alojzija Stepinca svetim koju molimo već duže vrijeme nakon svake sv. mise.

Marija Znika
župna medijska suradnica Tiskovnog ureda

TAGOVI: Stepinčevo

19:00 euharistijsko klanjanje

br. 649 | god. 15. | 14.4.2024.