Poziv na pomoć stradalnicima u požaru u Grčkoj

26. srpnja 2018.

Hrvatski Caritas u Grčku šalje  10.000 eura žurne pomoći iz Interventnog fonda

Odgovarajući na poziv na pomoć stanovnicima Grčke koji su stradali pod naletom požara koji je 23. srpnja buknuo u okolici Atene odlukom predsjednika mons. Josipa Mrzljaka Hrvatski Caritas uputio je Grčkom Caritasu iz Interventnoga fonda žurnu novčanu pomoć od  10.000 eura. Time se Hrvatski Caritas uključio u napore međunarodne Caritasove mreže da za projekte žurne pomoći Grčkoga Caritasa u požaru stradalim pojedincima i obiteljima koji su u u proteklih nekoliko dana ostali bez krova nad glavom osigura najnužnije životne uvjete.

Grčku su početkom tjedna pogodili najveći požari u posljednjem desetljeću; desetak šumskih požara buknulo je u ponedjeljak zapadno i istočno od Atene, gdje je proglašeno izvanredno stanje. Požari su su, prema posljednjim podacima,  dosad odnijeli najmanje 80 ljudskih života, a 187 ljudi je hospitalizirano, među njima oko 12 djece. Materijalna šteta je ogromna a potpuni razmjeri štete zbrajat će se mjesecima.  „Prateći dramatične vijesti i potreseni slikama stradanja koje  posljednjih dana stižu iz Grčke, izražavam duboku sućut stradalima te iskrenu molitvenu blizinu i zajedništvo“, ovim je povodom poručio ravnatelj Hrvatskoga Caritasa mons. Fabijan Svalina.

Grčke vlasti su objavile da će pogođenim područjima osigurati 20 milijuna eura, a za građane i tvrtke uvesti niz posebnih mjera. Neće platiti porez na nekretnine, a do daljnjega ni otplaćivati kredite u bankama.

Hrvatski Caritas već godinama svojim akcijama žurne i razvojne međunarodne pomoći – uz pomoć svih dijelova hrvatskog društva – sudjeluje putem mreže Caritasa Internationalis u zajedničkim Caritasovim akcijama u kriznim situacijama diljem svijeta izazvanima prirodnim katastrofama, sukobima i ratovima.

Hrvatski Caritas poziva hrvatske građane i tvrtke koji mogu i žele putem Caritasove mreže solidarno  poduprijeti napore u skrbi za stradale obitelji u Grčkoj da svoje novčane priloge uplate na:
HR0523400091100080340; poziv na broj 257; svrha uplate GRČKA.

U  akciju se   može uključiti  telefonskim  pozivom na donacijski  telefon  Hrvatskog Caritasa:
060 9010 (cijena po pozivu 6,25 kn, PDV uključen).

TAGOVI: Caritas

19:00 euharistijsko klanjanje

br. 649 | god. 15. | 14.4.2024.