Tjedan Caritasa

10. prosinca 2023.

Tjedan Caritasa

Danas započinje Tjedan Caritasa.

Više o akcijama Caritasa Zagrebačke nadbiskupije i Hrvatskog Caritasa pogledajte na njihovim web-stranicama: caritas.hr i czn.hr.

Pod geslom „Na strani dobra“ u tijeku je akcija Hrvatskog Caritasa „Za 1000 radosti“. Iz poziva na akciju:

Hrvatski Caritas predstavlja novo godišnje programsko razdoblje nacionalnoga humanitarnog programa „Za 1000 radosti“ što ga – u ozračju obilježavanja 30. obljetnice svoga osnutka – provodi na nacionalnom planu uz slogan „Na strani dobra“.

Započet prije dvadeset i jednu godinu kao predbožićna akcija, „Za 1000 radosti“ prerastao je u cjelogodišnji program kojim nastojimo u društvu razviti socijalnu osjetljivost, solidarnost i uzajamnost te ujedno prikupiti konkretnu pomoć za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj koje teško preživljavaju boreći se s bolesti, nezaposlenosti i siromaštvom. Program predstavljamo početkom adventskog vremena, ali sredstva za pomoć obiteljima u potrebi prikupljamo tijekom cijele godine, sve do studenoga 2024. Putem mreže 17 nad/biskupijskih Carita-sa usmjeravamo ih obiteljima na njihovu području kojima je pomoć najpotrebnija.

Od samog početka Hrvatski si je Caritas postavio cilj: želimo biti poticatelji, usmjeravatelji, svojevrsni skretničari dobra/dobara, konkretne pomoći koja će od onih koji imaju i mogu strujati prema onima koji nemaju i ne mogu. Tisućama obitelji tijekom godina pomoć koju su hrvatski građani, tvrtke, ustanove, udruge, djeca, mladi, umirovljenici, obrtnici, studenti i svi drugi darivali postala je poruka vjere u budućnost i dokaz djelatne ljubavi, otkriće zajedništva. U mnogo smo se slučajeva uvjerili kako čuda postaju zbilja kad čovjek u svojoj nevolji bude prepoznat a njegova žurna potreba zadovoljena.

Kome pomažemo?

Sva prikupljena novčana i materijalna sredstva, kao i usluge, Hrvatski Caritas putem nad/biskupijskih Caritasa, a temeljem uvida u potrebe obitelji mreže župnih Caritasa, usmjerava obiteljima koje se ne mogu same nositi sa svojim teškoćama, oskudicom, gubitkom ili nemogućnosti zaposlenja, bolesti, smrti u obitelji, dugovima, malim i nedostatnim prihodima, gladi, posljedicama nesreća, stambenim uvjetima nedostojnim čovjeka, gladi, siromaštvom i socijalnom isključenosti. To su naši korisnici, ljudi kojima pomažemo i kojima zajedno s darovateljima šaljemo konkretnu pomoć ali i poruku ohrabrenja i nade.

Trajanje i tijek provedbe

Program „Za 1000 radosti“ cjelogodišnji je program koji se u razdoblju od 12 mjeseci – uz razdoblja većeg ili manjeg intenziteta ili vidljivosti – provodi uz slogan „Na strani dobra“.

Račun programa „Za 1000 radosti“ kod PBZ-a, IBAN HR4023400091510126452, poziv na broj 07-23 za novčane uplate i donacijski telefon 060 9010 kao i naš telefon za dogovor o drugim vidovima darivanja i suradnje 01/5635-046/8, službena adresa caritas.croatia@caritas.hr kao i adresa programa 1000radosti@caritas.hr trajno su otvoreni za sve dobrohotne velikodušne darovatelje.

I ove godine uoči Božića, 16. prosinca, na središnjem zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića održat će se središnji promotivno-humanitarni događaj uz prigodan program, goste-podupiratelje, brojne volontere i humanitarnu prodaju božićnih drvaca u tegli, dar „Hrvatskih šuma“, te široku medijsku pokrivenost. Čineći dobro za sebe i svoje najdraže – nabavljajući božićno drvce u tegli – Zagrepčani i Zagrepčanke imat će priliku učiniti nešto dobro i za druge. Ukupan prihod od prodaje božićnih drvaca uključit će se u sredstva za pomoć najsiromašnijim obiteljima.

Drama na Bliskom istoku

Caritas svoje poslanje obavlja svjestan kako oružani sukobi i ratovi uvijek najvećom snagom pogađaju najslabije i najsiromašnije, na čije se mišljenje ne obaziru oni koji su odgovorni za njihova stradanja. Područje na kojem se ovih dana odvija još jedna civilna drama je Bliski istok. Caritas podržava njegove stanovnike.
Hrvatski Caritas, na tragu svog poslanja kao i trajnog zalaganja Caritasove obitelji za pravdu i mir, pridružuje se pozivu svim stranama uključenima u sukob na pronalaženje rješenja kako bi se spasili nedužni životi te svima zajamčila sigurnost i život u miru. Apeliramo na žurnu i učinkovitu potporu svima koji su stradali u ovom ratu, posebice ožalošćenim obiteljima.

Svoj dar za stradale na Bliskom istoku možete uputiti pozivom na donacijski telefon Hrvatskog Caritasa 060 90 10 (0,83 eura/6,25 kn po pozivu; PDV uključen) ili uplatom na račun: IBAN: HR3223400091511254027, svrha uplate: Za stradale na Bliskom istoku.

TAGOVI: Caritas

20:30 zajednica mladih

br. 651 | god. 15. | 28.4.2024.