Ženidba

Krist Gospodin uzdigao je na dostojanstvo sakramenta ženidbeni savez među krštenima, kojim muška osoba i ženska osoba međusobno uspostavljaju zajednicu svega života po svojoj naravi usmjerenu k dobru suprugâ te k rađanju i odgajanju potomstva. (Zakonik kanonskog prava)

TKO SE MOŽE CRKVENO VJENČATI?

Crkvenom vjenčanju redovito pristupa dvoje članova Katoličke crkve. Ipak, uz posebne dozvole crkvenih vlasti, moguće su „mješovite ženidbe“ između kršćana (katolika i nekatolika) te ženidbe uz zapreku različitosti vjere (katolik i nekrštena osoba). U tim slučajevima katolička strana obećava sačuvati vjeru i učiniti sve da se djeca krste i odgajaju u katoličkoj vjeri.

Prije vjenčanja mladenci trebaju:

• dva mjeseca ranije vlastitom župniku izraziti namjeru sklapanja braka,
  • proći zaručnički tečaj (raspored održavanja tečajeva)
  • u Matičnom uredu, prema mjestu vjenčanja, prijaviti namjeru vjenčanja.

Zbog ozbiljnosti korizmenog vremena, u korizmi se ne održavaju svečane proslave vjenčanja.

POTREBNI DOKUMENTI:

• krsni list uz napomenu o slobodnom stanju (ne stariji od 6 mjeseci na dan vjenčanja),
  • potvrda o pohađanju zaručničkog tečaja (ne starija od 12 mjeseci),
  • potvrda o ispunjenju pretpostavki za sklapanje braka u vjerskom obliku iz Matičnog ureda (ne starija od 3 mjeseca),
  • dopuštenje iz vlastite župe, ako se vjenčanje obavlja izvan župe zaručnika ili zaručnice.

SVJEDOCI NA VJENČANJU

Svjedoci na vjenčanju ne obavljaju službu „kumstva“ kao na krštenju ili krizmi, već samo potvrđuju kako je sklapanje određene ženidbe propisno obavljeno. Stoga oni mogu biti bilo koje vjere, pa i nekršteni. Svjedok treba biti stariji od 18 godina.

07:30 jutarnja misa - sv. Josip
18:00 križni put
20:30 zajednica mladih

br. 645 | god. 15. | 17.3.2024.