Sveti red

Photo: zg-nadbiskupija.hr

U crkvenoj službi zaređenog službenika sam Krist je nazočan svojoj Crkvi kao Glava svoga tijela, Pastir svoga stada, Veliki svećenik otkupiteljske žrtve, Učitelj Istine. To Crkva izražava kad kaže da svećenik snagom sakramenta reda djeluje in persona Christi Capitis (u osobi Krista-glave): Isti je svećenik, Isus Krist, koga zamjenjuje njegov službenik. Ako je ovaj, po svojem svećeničkom posvećenju koje je primio, postao doista sličan vrhovnom svećeniku, ima vlast djelovati snagom samoga Krista kojega predstavlja (virtute ac persona ipsius Christi).

Krist je izvor svakog svećeništva: jer svećenik Starog zakona bio je slika Isusa Krista, a svećenik Novog zavjeta djeluje u Kristovoj osobi. (KKC 1548)

Prijatelju, osjećaš li možda da je na vrata tvojega srca pokucao Isus? Ne boj se! Čast je da se Isusov pogled među milijunima zaustavio baš na tebi!

Molitva za duhovna zvanja

Gospodine Isuse Kriste:
Ti si rekao:
“Žetva je velika a radnika malo.
Molite dakle Gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju."
Mi se odazivamo tvome pozivu i molimo te:
daj našoj Crkvi dovoljan broj
svetih svećenika, redovnika i redovnica.
Probudi Gospodine u našim obiteljima
nesebičnu ljubav za životom,
da naši roditelji s radošću primaju djecu
koja će biti spremna staviti se u službu Crkvi i narodu.
Pomozi našim mladima da shvate veličinu tvoje ljubavi
te hrabro prihvate svećeničko ili redovničko zvanje koje im ti nudiš.
Marijo, Majko Crkve,
u velikoj potrebi duhovnih zvanja,
zagovaraj nas kod svog sina Isusa Krista,
našeg velikog svećenika. Amen.