Advent u Salzburgu

11. prosinca 2014.

Advent u Salzburgu

U subotu, na blagdan Sv. Nikole, posjetili smo Salzburg u Austriji. Naše treće adventsko putovanje, nakon Graza i Klagenfurta prošlih godina, odvelo nas je u Mozartov grad. No, Salzburg je puno više od toga.

To je ujedno bila i prilika za posjet hodočasničkoj bazilici Marije Plain u sjevernom dijelu Graza, u kojoj se nalazi čudotvorna slika Marije Trost. Barokna bazilika nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled na cijeli Salzburg, a na južnoj padini nalazi se Kalvarija koja slijedi otajstva Žalosne krunice. Uz samu baziliku nalazi se i zgrada nekadašnjeg samostana gdje su danas smješteni Benediktinski ogranak Sv. Petra, župni dvor i hodočasnički centar.

Potom smo sudjelovali na Sv. Misi u crkvi Sv. Andrije gdje se ujedno nalazi i hrvatska katolička župa Bl. Alojzija Stepinca, tik uz prekrasan Mirabell, park i dvorac. Misu je predvodio župnik fra Zlatko Špehar uz našeg župnika vlč. Antuna. Nakon Mise, fra Zlatko nas je upoznao s poviješću župe, pastoralnim djelovanjem i životom Hrvata u Salzburgu i okolici te, kao pravi domaćin, zaželio nam toplu dobrodošlicu i uz nekoliko korisnih preporuka lijep provod u Salzburgu.

Okrijepljeni Sv. Misom, i nakon čašice za zagrijavanje na hladnom zraku, krenuli smo u obilazak Salzburga. Preko Mirabell parka do Makartovog trga na kojem se nalaze Mozartova rezidencija, Nadbiskupijsko sjemenište s crkvom Presvetog Trojstva te rodna kuća fizičara Christiana Dopplera. Nastavljajući preko Makartovog mosta, s kojeg se pruža prekrasan pogled na sve strane, prešli smo rijeku Salzach i stigli u stari dio grada. Kroz uske ulice, preko Adventskog sajma, po poznatoj Getreidgasse došli smo do Mozartove rodne kuće. Prolaskom kroz skriveni prolaz, pred nama se otvorio veliki Sveučilišni trg gdje je subotom uvijek živo zbog tržnice. Tu se smjestio i Katolički teološki fakultet s prekrasnom Sveučilišnom crkvom. Dolazimo do trga Herberta von Karajana, poznatog dirigenta koji je rođen i umro u Salzburgu. Na trgu se nalazi Fontana s konjem i Sigmundova vrata, iz 18. stoljeća, ujedno najstariji tunel u Austriji i treći u Europi. Hodajući "pozlaćenom" ulicom uz festivalske dvorane, prolazimo pored franjevačke crkve iz 15. stoljeća i dolazimo do Katedralnog trga s baroknom Katedralom iz 17. stoljeća posvećene Sv. Rupertu. Nakon toga prolazimo preko Kapitel trga, čiji dio služi kao šahovska ploča s velikim šahovskim figurama gdje je uvijek moguće odigrati partiju. Stižemo do crkve Sv. Petra sa samostanom, katakombama isklesanim u stijeni i prekrasnim grobljem na kojem su pokopani mnogi poznati stanovnici Salzburga. U ovoj crkvi Mozart je prvi puta izveo svoju čuvenu C-mol Misu, 1783. godine. Pri povratku na Katedralni trg osvrnuli smo se na utvrdu Hohensalzburg koja, tu na brdu, kao zaštitni znak Salzburga stoji od 11. stoljeća.

Salzburg je tijekom Adventa doista posebno mjesto jer se na svakom koraku osjeti pred Božićna atmosfera. Katedralni trg, povezan s Rezidenz trgom predstavlja jedan od najvećih Adventskih sajmova u Europi, popularni Christkindlmarkt, a ujedno je i jedan od najstarijih jer se spominje još u 15. stoljeću. Uz mirise kuhanoga vina, kobasica i vanilin šećera, nude se tradicionalni zanatski proizvodi, razni ukrasi, igračke te brojni slatkiši.

I kako to obično biva, šećer dolazi na kraju... Tako smo i mi, kada smo već mislili da smo krenuli kući, ostali ugodno iznenađeni onime što smo vidjeli kad se naš autobus ponovno zaustavio. Hellbrun - dvorac iz 17. stoljeća na jugu Salzburga - koji u adventu postaje čarobno mjesto sa preko 400 borova okićenih sa 13.000 lampica i crvenih kuglica, koje uz tople mirise, veseli žamor i zvuke muzike pruža jedinstvenu atmosferu koju nije moguće nigdje drugdje naći.

Nakon svega, mogli smo samo molitvom zahvaliti Bogu za prekrasan dan koji smo proveli u ovom krasnom gradu i uz molitvu Krunice, krenuti kući.

Vlasta F.

Slike iz Salzburga možete pogledati u galeriji.

TAGOVI: došašće

18:30 roditeljski sastanak za krizmanike - učenike 8. razreda
19:00 euharistijsko klanjanje

br. 650 | god. 15. | 21.4.2024.