Hodočašće mladih Zagrebačke nadbiskupije u Mariju Bistricu

20. rujna 2014.

Hodočašće mladih Zagrebačke nadbiskupije u Mariju Bistricu

I ove godine održano je Hodočašće mladih Zagrebačke nadbiskupije u Mariju Bistricu, a sve u sklopu 283. Zavjetnog hodočašća vjernika grada Zagreba. Grupi od oko 1500 mladih koji su se na hodočašće uputili vlakom do Zlatar Bistrice, a potom pješice do samog svetišta, pridružilo se i sedmero mladih iz naše Župe. No, još su neki pristigli kasnije, u privatnim aranžmanima. Geslo ovogodišnjeg hodočašća bio je citat zaštitnika naše Župe, blaženog kardinala Alojzija Stepinca: ''Zdravo, presveta Djevice i Majko Božja Marijo, moćna zaštitnice naše drage domovine Hrvatske'', a cijelo hodočašće obilježili su primjer i misli našeg blaženika.

Mlade niti kiša nije spriječila da dođu k svojoj Majci, da pred Nju stave svoje molbe, želje i prošnje, da se Njoj zahvale i još jednom uteku. Po dolasku održana je sveta misa koju je predvodio vlč. Ivica Budinšćak, povjerenik za Pastoral mladih u našoj nadbiskupiji. Mlade je podsjetio da ''Hodočastiti znači krenuti na put, ali ne samo to, donijeti odluku da želim ići na put znači i da želim nešto učiniti u tom hodu'', te ih ohrabrio da ne posustaju na svom hodu prema Gospodinu, da ne odustaju od susreta s Gospodinom, čak i onda kada vrijeme nije naklonjeno onima koji žele biti iskreni svjedoci vjere.

U poslijepodnevnim satima, nakon kraćeg odmora, kiša i dalje nije posustajala, pa je program iz šatora premješten u baziliku. Tamo je katehezu o ''poosobljenom kršćanstvu'' održao pater Ivan Mandurić, poznatiji kao pater Ike, dok je program prije kateheze i samu katehezu animirao svojom pjesmom i slavljenjem Nadbiskupijski zbor mladih. Pater Ike je na duhovit, ali ipak na duboko životan način, objasnio svima nama kako vjera u Gospodina mora biti naš osoban izbor, a ne od drugih nametnuta filozofija. Dao nam je do znanja da moramo toliko biti uvjereni u svoj osobni odnos s Gospodinom da nas nikakav prijezir ili odgovaranje od vjere ne može od Gospodina otrgnuti. Potaknuo je sve mlade da se ne boje tišine, skrovitosti, pustinje jer se tamo događaju velike stvari, jer tamo Gospodin može doći u svoj svojoj veličini. Divna je misao koju je pater podijelio s nama ''Kad su pustinje prisutne u našim životima, onda se srce otvara, kao kad se zemlja otvara kad je suha, onda se događa žeđ. A kada se dogodi žeđ, onda nas Bog može ispuniti.'' Katehezu je zaključio razmatranjem o Isusovim ranama koje moramo prepoznati u bližnjem, te tako iskreno živjeti svoje kršćanstvo, kroz djelatnu ljubav i djela milosrđa prema bratu u potrebi.

Nakon kateheze, dočekali smo ostale hodočasnike koji su prema Mariji Bistrici krenuli pješice iz raznih dijelova naše nadbiskupije, te smo se potom zajednički uputili na pobožnost Put Svjetla, koju je predvodio pomoćni biskup zagrebački, Valentin Pozaić. Nakon pobožnosti održan je koncert grupe Emanuel, te završno zajedničko klanjanje u bazilici.

S ovog hodočašća vratili smo se duhovno napunjeni, zahvalni Majci što nas prati na našem putu, što nas čuva i zagovara, što za nas moli, što brine o nama i našim potrebama. S radošću joj se i dalje utječemo i preporučamo, i veselimo idućoj godini kada ćemo joj ponovno poći u susret.

- lj -

TAGOVI: hodočašće , Marija Bistrica

15:00 križni put u parku
Park Savica