Srebrni jubilej naše Župe 1999. – 2024.

4. veljače 2024.

Bl. Alojzije Stepinac

"Mi, udovoljavajući želji Našega brata zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića te brojne druge braće u biskupstvu i mnogih vjernika, pošto smo razmotrili mišljenje Zbora za proglašenje svetih, Našom apostolskom vlašću dopuštamo da se sluga Božji Alojzije Stepinac odsada naziva blaženim i da se svake godine na dan njegova rođenja za nebo, desetoga veljače, može slaviti njegov spomendan na mjestima i na način kako je to određeno kanonskim propisima.
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen. "

Tim je riječima papa Ivan Pavao II. u Mariji Bistrici 3. listopada 1998. godine proglasio blaženim zagrebačkog kardinala, slugu Božjega Alojzija Stepinca, pred gotovo milijun vjernika, hodočasnika iz naše domovine i iz svijeta. Nepune pola godine kasnije, zagrebački nadbiskup Josip Bozanić, dekretom od 10. veljače 1999. godine, osnovao je prvu Župu posvećenu bl. Alojziju Stepincu (prvu u Zagrebačkoj nadbiskupiji, op.a.), na Trnjanskoj Savici. Župa je nastala diobom dviju Župa: Krista Kralja na Krugama, i Sv. Obitelji na raskršću Držićeve i Vukovarske avenije. Kakva li slučaja?!

Upravo te dvije Župe osnovao je pred početak Drugog svjetskog rata kardinal Alojzije Stepinac. Granice naše Župe su: na sjevernoj strani Slavonska avenija, na južnoj strani rijeka Sava, na istočnoj strani Avenija Marina Držića i na zapadnoj strani Križna ulica. Prema dekretu, Župa slavi svojega zaštitnika, bl. Alojzija Stepinca, 3. listopada, na dan kada je proglašen blaženim.

Prvu svetu misu u novoosnovanoj Župi predvodio je pomoćni biskup mons. Josip Mrzljak 3. listopada, upravo na dan proglašenja blaženim, uz asistenciju ... prvog imenovanog župnika u novoosnovanoj župi Dragutina Cerovečkog. Misa je održana u osnovnoj školi "Jure Kaštelan", koja je zapravo sada postala naša crkva. Od toga dana održavaju se redovito tri nedjeljne mise: u 9, 11 i 18 sati.“

Ovim kratkim opisom prvi je župnik, vlč. Dragutin Cerovečki, započeo pisanje Župne Spomenice. Na Stepinčevo, 10. veljače, navršava se 25 godina od dekreta o ustanovljenju naše Župe. Slavlje će trajati sve do 3. listopada ove godine, kada se navršava srebrni jubilej od otvaranja župnih matica i prve mise u našoj školi.

Sva predstojeća događanja u našoj Župi bit će u znaku ovoga jubileja, te naš mali doprinos univerzalnom djelu Crkve i našem posvećenju.

Pozivamo sve štovatelje bl. Alojzija Stepinca, Trnjane i druge Zagrepčane, vjernike i sve ljude dobre volje, a osobito mlade, da se pridruže našem slavlju.

Zahvalimo Gospodinu na brojnim milostima koje nam je dao u i po ovoj Župi, molimo za proglašenje Stepinca svetim, te za izgradnju Crkve i crkve na Savici.

Antun Vukmanić, župnik

TAGOVI: jubilej , obavijest , srebrni jubilej

16:30 zbor mladih

br. 651 | god. 15. | 28.4.2024.