Slijediti Stepinca u pouzdanju u Boga

21. ožujka 2015.

Moćnik bl. A. Stepinca na Trnjanskoj Savici

Slijediti Stepinca u pouzdanju u Boga

U subotu, 14. ožujka 2015., relikvijar s moćima bl. Alojzija Stepinca u svojemu je hodu prispio na Trnjansku Savicu u Zagrebu, u našu Župu koja od 1999. s ponosom nosi njegovo ime. Relikvijar je u kapelicu u sklopu Pastoralnoga centra unio vlč. Antun Vukmanić uz pratnju dvaju bogoslova iz ove Župe te okupljenih župljana.

Vlč. A. Vukmanić na početku čašćenja Blaženikovih moći pozdravio je nazočne te im potom pročitao homiliju kardinala Josipa Bozanića vezanu uz razloge prijenosa relikvijara po župama Zagrebačke nadbiskupije, među kojima se posebno ističe želja za ubrzanu Stepinčevu kanonizaciju. Uslijedilo je moljenje Litanija posvećenih bl. A. Stepincu i sveta misa koju je pjesmom pratio Zbor mladih. Na završetku svete mise izmoljena je Molitva u čast bl. Alojzija Stepinca. Potom je uslijedilo iskazivanje pojedinačne osobne počasti moćima. Iza toga uslijedilo je čitanje Blaženikova životopisa što je bilo popraćeno čitanjem odabranih Stepinčevih propovijedi i pisama.

Čašćenje Blaženikovih relikvija nastavljeno je poslije podne programom koji je obuhvaćao meditaciju Mudrost križa, Lectio divinaU tebe se, Gospodine, uzdam te molitvenim dijelom koji je pripremila Schönstattska obitelj. Slijedila je molitva krunice i Služba riječi, a potom čitanje njegove Duhovne oporuke i njegove Izjave na sudu kojom pobija navode optužnice i zapravo optužuje ondašnje vlasti navodima činjenica o nedjelima te vlasti. Pročitani su i naglasci iz nekih Stepinčevih propovijedi.

Proslava Blaženikovih moći nastavljena je svečanom večernjom svetom misom koju je pjesmom pratio Mješoviti župni zbor.

U svojoj homiliji vlč. Vukmanić istaknuo je da je posebna milost za ovu zajednicu što su Stepinčeve moći među nama, u svojemu domu, među svojima koji ga poštuju, ljube i nasljeduju. Istaknuo je da je danas svečani dan za ovu Župnu zajednicu koja se okuplja oko Krista koji nam je svojim trpljenjem, smrću na križu i uskrsnućem otvorio vrata vječnosti te i nas kao Stepinca poziva na put križa i uskrsnuća. Poziva nas da slijedimo Stepinčev primjer života za druge, života za vječnost. Stepinac je mogao izabrati lakši put, ali bi se tada iznevjerio Kristu. Stepinčeve moći podsjećaju nas da dolazi vrijeme da se blaženi Alojzije proslavi, da bude uzdignut na čast oltara i čašćen kao sveti Alojzije Stepinac kako bismo ga mogli nasljedovati na putu vjere i pouzdanja u Boga. Kako je Krist bio poslušan Ocu sve do smrti na križu, i nas uči poslušnosti Bogu. Stepinac vrlo često govori o poslušnosti Bogu. Potvrdio je to i svojim geslom: U tebe se, Gospodine, uzdam. Slušajući što mu Bog želi reći, posve se na njega oslanja. I onda kad osjećaji varaju, kad oči ne vide, uho ne čuje, srce vjeruje da je Bog neizmjerno dobar otac koji drži naš život u svojoj ruci, koji nas ljubi i koji nas štiti i brani toliko koliko mu mi to dopustimo. Danas molimo da bismo Stepinca mogli slijediti na tom putu pouzdanja. Molimo Stepinčev zagovor za ovu Župnu zajednicu da joj izmoli potrebne milosti da ona raste u svojem posvećenju. I kao što je Stepinac bio posve pouzdan u Boga, da i mi s pouzdanjem primamo ono što nam Bog želi dati, pa i po cijenu muke i trpljenja. Molimo da ovaj dio grada bude znak vjere, a da ovdje bude i vidljivi znak te vjere – zgrada naše Župne crkve - te da među nama i onima oko nas širimo vjeru, a u obiteljima i među prijateljima izgradimo malo Božje kraljevstvo, mali komadić raja, ljubaznosti, ljubavi i mira, zaključio je vlč. A. Vukmanić .

U nedjelju, 15. ožujka Blaženikove relikvije su bile dostupne za osobno čašćenje prije podne i poslije podne prije svetih misa u 11 i 18,30 sati u predvorju Osnovne škole Jure Kaštelana u kojoj još uvijek nedjeljom i blagdanom ova Stepinčeva Župa slavi svetu misu.

Marija Znika

TAGOVI: Stepinac